artykuly do przedruku
Edytorstwo – podstawy tworzenia książek

edytorstwoCzy zastanawiałeś się czasami, w jaki sposób powstaje książka? Co wpływa na jej cenę oraz wygląd? Może się wydawać, że przecież składanie tekstów do wydruku jest sprawą prostą. Jednak jeśli zagłębisz się w ten temat, szybko możesz zmienić zdanie o edytorstwie, które odpowiada za poprawny skład książki.

Czym jest edytorstwo?

Dziedziną odpowiedzialną za semantyczny i techniczny układ treści we wszelakich materiałach drukowanych jest edytorstwo. To nauka wywodząca się z połączenia studiów nad słowem pisanym, poligrafią oraz typografią.

Podczas pracy redaktora odpowiedzialnego za opracowanie książki pojawiają się takie problemy, jak:

  • Zweryfikowanie prawdziwości informacji podawanych przez autora;
  • Ustalenie poprawności językowej tekstu,
  • Uporządkowanie semantyczne treści, aby te stały się przejrzyste dla czytelnika;
  • Układ techniczny ułatwiający czytelność.

Jak widać, praca nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Książki są produktem wymagającym szczególnej dbałości, a edytorstwo jest właśnie zawodem mającym zapewnić wysoką jakość.

Kto może zostać redaktorem technicznym?

Do pracy w wydawnictwach zazwyczaj przyjmuje się osoby z doświadczeniem w filologii danego języka. Dla przykładu, jeśli zajmujemy się edytorstwem książek polskojęzycznych, filologia polska jest kierunkiem wskazanym do ukończenia. Doświadczenie w znajomości języka polskiego, jego zasad gramatyki oraz ortografii pozwala na weryfikowanie poprawności tekstu pod kątem poprawności językowej.

Jednak edytorstwo nie sprowadza się jedynie do sprawdzenia, czy w tekście nie popełniono jakichkolwiek błędów ortograficznych. Opracowanie tekstu pod kątem typografii, czyli przejrzystości czcionek oraz układu pod kątem użyteczności dla czytelnika, jest jednym z zadań, jakie musi spełnić redaktor techniczny.

Produkt finalny – książka

Czasami można zagubić się we wszystkich aspektach opracowywania książki do druku i zapomnieć, że nadrzędnym celem jest przede wszystkim stworzenie produktu gotowego do wypuszczenia na rynek. Nadrzędnym celem każdego edytorstwa jest takie ułożenie tekstu, aby potencjalny czytelnik w ogóle nie zauważał, że czyta książkę.

Wzrok ma się sam przesuwać po kolejnych wierszach tekstu, a nie stawiać opór, który sprawiałby, że czytanie byłoby udręką. Dobre edytorstwo sprawia, że właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia.

Słowa kluczowe: , ,

Podobne artykuły:

Co wiemy o energooszczędności? Co wiemy o energooszczędności?
Absolutne musthave dla biegaczy, czyli gadżety runningowe Absolutne musthave dla biegaczy, czyli gadżety runningowe
Niestandardowe wakacje w kraju Niestandardowe wakacje w kraju
Czy warto zdecydować się na chińskie opony? Czy warto zdecydować się na chińskie opony?

Dodaj komentarz:

Dodaj komentarz
*

Kopiowanie tekstów, bez zgody właściciela serwisu surowo zabronione | Kontakt | Zdjęcia użyte w serwisie są opublikowane zgodnie z licencją Creative Commons | Portal sofisci.pl korzysta z Cookies. Więcej tutaj.
Agencja Podepnij